Profesjonalna analiza śladu węglowego produktu

Kompleksowo wesprzemy obliczenie śladu węglowego Twojego produktu: od określenia granic analizy aż po przygotowanie raportu.

Zaufali nam w tym obszarze między innymi:

Analiza i obliczanie śladu węglowego produktu

Kalkulacja śladu produktu staje się kluczowym elementem strategii zrównoważonego rozwoju firm na całym świecie. W niektórych branżach wymagania łańcuchów wartości spowodowały, że ślad węglowy produktu stał się ważniejszy niż jego odpowiednik w zakresie przedsiębiorstwa jako takiego. Nic dziwnego – do łańcucha trafia ślad zakupionych dóbr, a nie całej organizacji partnerskiej. Obliczanie emisyjności produktu staje się tym samym wymogiem czysto biznesowym.

W VIVERNO przeprowadzamy kalkulację śladu węglowego produktu zgodnie z globalnie uznanym standardem GHG Protocol, A Product Life Cycle Accounting and Reporting Standard oraz ISO 14067. Zgodnie z metodyką emisje kategoryzowane są w pięciu etapach:

  • pozyskanie materiału i działania przedprocesowe,
  • produkcja,
  • dystrybucja i magazynowanie,
  • użytkowanie,
  • koniec życia.

W zależności od celu analizy, ślad węglowy produktu może obejmować określone etapy cyklu życia w następujących wariantach:

  • „od bramy do bramy” – częściowa ocena cyklu życia produktu obejmująca wyłącznie procesy etapu produkcji,
  • „od kołyski do bramy” – etapy cyklu życia danego produktu od pozyskania materiałów, przez produkcję po dystrybucję,
  • „od kołyski do grobu” – pełen cykl życia danego produktu, od pozyskania materiałów, przez produkcję i dystrybucję aż po użytkowanie i utylizację.

Obliczony ślad węglowy produktu jest pierwszym krokiem pozwalającym na zaplanowanie dekarbonizacji, zmniejszenie kosztów operacyjnych oraz budowanie przewagi konkurencyjnej na rynku. Dzięki identyfikacji najbardziej emisyjnych procesów produkcyjnych, firmy mogą podejmować konkretne działania w celu redukcji emisji oferowanych przez siebie towarów.

Jak pracujemy nad obliczeniami śladu węglowego produktu?

1

Ustalenie celów biznesowych analizy.

1

Określenie granic systemu.

1

Identyfikacja źródeł emisji w przedsiębiorstwie.

1

Stworzenie schematu technologicznego.

1

Przygotowanie formularzy i wsparcie firmy w zbieraniu danych.

1

Dobór odpowiednich wskaźników oraz przeprowadzenie kalkulacji śladu węglowego produktu.

1

Przygotowanie raportu finalnego ze szczegółami analizy.

Nasze realizacje

Co mówią nasi klienci?

Starszy konsultant i lider zespołu ESG

Marcin Milczarski

Ekspert ds. ESG i zrównoważonego rozwoju, specjalizuje się w doradztwie strategicznym i raportowym oraz biznesowym łączeniu zagadnień środowiskowych i społecznych (zielona transformacja, agregacje ryzyk, dewzrost vs. decoupling). Autor opracowań z zakresu ujawnień niefinansowych, relacji prawo-biznes oraz wdrażania strategii ESG. Ekspert programu Climate Leadership prowadzonego przez UNEP/GRID-Warszawa, wykładowca akademicki. Łączy ponad 15-letnie doświadczenia zawodowe z konsultingu ESG, III sektora, uczelni oraz marketingu/komunikacji.

Masz pytania? My mamy odpowiedzi!

Czas potrzebny na kalkulację może wynosić od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od dostępności danych i złożoności analizy. Średnio przyjmujemy ok. 12 tygodni.

Do obliczeń wykorzystujemy powszechnie uznaną bazę ecoinvent, która dostarcza wiarygodnych i przejrzystych informacji na temat wpływu wytwarzania produktów i innych procesów na środowisko.

Tak, świadczymy taką usługę. Weryfikacja śladu węglowego produktu przeprowadzana jest zgodnie z normą ISO 14064 część 3 w celu zapewnienia zgodności, spójności i rzetelności prezentowanych danych.

Nie, nie ma takich regulacji. Kalkulacja śladu węglowego jest natomiast częstą odpowiedzią firm na pytania ich partnerów handlowych w zakresie emisyjności łańcucha wartości. Są branże, w których brak obliczonego śladu węglowego produktu wyklucza ze współpracy.

Ślad węglowy produktu koncentruje się wyłącznie na emisji gazów cieplarnianych. Deklaracja środowiskowa produktu pozwala natomiast określić pełny wpływ produktu na środowisko. Uwzględnia nie tylko emisje gazów cieplarnianych, ale również zużycie wody, wpływ na glebę czy warstwę ozonową w całym cyklu życia produktu. Ponadto, deklaracja EPD podlega weryfikacji przez niezależną stronę trzecią i zachowuje ważność przez pięć lat.

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem/ką VIVERNO

Jeśli potrzebujesz porady, masz pytania dotyczącej naszych usług lub chcesz otrzymać wycenę, zostaw swoje dane, zadzwoń lub wyślij nam maila.

Skontaktuj się z nami

Dziękujemy za wiadomość.
Coś poszło nie tak. Spróbuj ponownie