Audyt energetyczny firmy – zgodny z ustawą i oczekiwaniami biznesu
Audyt energetyczny przedsiębiorstwa to początek optymalizacji działalności operacyjnej spółki na gruncie energetycznym. Dobrze sporządzony raport spełni wymogi ustawy, a także pomoże w dekarbonizacji i budowaniu efektywności energetycznej.








Audyt energetyczny przedsiębiorstwa
Co cztery lata duże przedsiębiorstwa mają obowiązek przeprowadzić audyt energetyczny, o czym powiadamiają następnie Urząd Regulacji Energetyki. Ustawowy audyt swoim zakresem obejmuje minimum 90% energii wykorzystywanej przez przedsiębiorstwo. Oferowany przez VIVERNO audyt to dogłębna analiza wszystkich obszarów wykorzystania mediów energetycznych w firmie, czyli transportu, procesów produkcyjnych, budynków, energii zakupionej i generowanej.
Jesteśmy przekonani, że znajomość energochłonności firmy prowadzi do budowania lepszej strategii biznesowej i optymalizacji działalności. W ramach audytu sugerujemy działania modernizacyjne zwiększające efektywność energetyczną oraz analizujemy potencjał wykorzystania OZE w przedsiębiorstwie. Audyt wykonujemy tak, aby mógł on stanowić podstawę do innych projektów w przyszłości. Audyt energetyczny przedsiębiorstwa jest kluczowym elementem w przygotowaniu strategii dekarbonizacji firmy, a przede wszystkim wskazuje inwestycje możliwe do sfinansowania w ramach dotacji.
Nasze realizacje
Co mówią nasi klienci?

Firma wykonała raport z audytu energetycznego przedsiębiorstwa, który obejmował: szczegółową analizę zużycia energii w zakładzie produkcyjnym, identyfikację obszarów, w których występują znaczące straty energetyczne, wykaz przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej wraz ze szczegółową analizą kosztów inwestycji i eksploatacji.
dr inż. Franciszek Romaniak
Członek Zarządu, ORLEN OIL Sp. z o.o.

Firma świadczyła usługi doradcze jako podwykonawca w zakresie przygotowania audytów energetycznych wraz ze strategiami energetycznymi dla przedsiębiorstw ELZAB, BESEL, FASING oraz GK IMPEL. To znakomici profesjonaliści, którzy skutecznie przeprowadzili wizje lokalne w zakładzie BESEL, analizowali dane pozyskane podczas audytów, po czym wsparli pracowników EFISTATE w przygotowaniu audytu energetycznego. Dodatkowo zapewnili wparcie w zakresie przeprowadzenie procedury administracyjnej związanej z przeprowadzenie audytów energetycznych.
Dawid Hodun
Współwłaściciel, EFISTATE Sp. z o.o.

Firma wykonała zgodnie z umową zadania dotyczące przeprowadzenia audytu energetycznego przedsiębiorstwa. Dla celów efektywnej metodyki prace zostały wykonane w zgodzie z normą PN-EN 16247. W ramach opracowania wykonywanego audytu została przeprowadzona analiza struktury zużycia energii, ocena gospodarki energetycznej przedsiębiorstwa, wraz ze wskazaniem obszarów, w których możliwe jest podniesienie jej efektywności, wnioskami z oceny, zaproponowaniem rozwiązań oszczędnościowych dla poszczególnych obszarów, wariantami możliwości technicznych i ich zastosowania oraz analizą ekonomiczną kosztów realizacji inwestycji. Audyt został przeprowadzony w terminie z zachowaniem należytej staranności.
Magdalena Góras
Dyrektor Biura Zarządzania Projektami i Procesami, PGNiG Termika S.A.

Firma współpracowała z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w m. st. Warszawie Sp. z o.o. w zakresie wykonania audytu energetycznego przedsiębiorstwa. Usługa będąca przedmiotem umowy została wykonana rzetelnie i profesjonalnie.
Zdzisław Gawlik
Prezes Zarządu, Miejskie Przedsiębiorstwa Oczyszczani w m. st. Warszawie Sp. z o.o.

Zakres współpracy obejmował wykonanie audytu energetycznego przedsiębiorstwa w zakładach produkcyjnych CANPACK S.A. zgodnie z zakresem wynikającym z Ustawy o efektywności energetycznej z dnia 20 maja 2016 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 468). Eksperci wykazali się wysokim profesjonalizmem i wywiązali się terminowo z powierzonych im zadań. To solidny i godny zaufania partner biznesowy, którego szczerze polecamy wszystkim podmiotom poszukującym profesjonalnego doradztwa energetycznego.
Jacek Drużkowski
Kierownik Działu Utrzymania Ruchu, CanPack S.A.

Firma zrealizowała na rzecz klienta Refund Group – firmy Nicols Poland Sp. z o.o. usługę przeprowadzenia audytu energetycznego przedsiębiorstwa. Zespół zrealizował projekt w sposób profesjonalny, posiada niezbędną wiedzę techniczną i doświadczenia w realizacji wykonywania audytów energetycznych.
Michał Jasielski
Prezes Zarządu, Refund Group Sp. z o.o.

Konrad Kuczerski
Magister inżynier z bogatym doświadczeniem w doradztwie energetycznym, szczególnie w zakresie efektywności energetycznej. Specjalizuje się w wykonywaniu audytów efektywności energetycznej, w tym audytów niezbędnych do uzyskania Białych certyfikatów, oraz audytów energetycznych dla firm przemysłowych. Zajmuje się doradztwem w procesie transformacji energetycznej przedsiębiorstw. Autor wielu publikacji na temat efektywności energetycznej w sektorze przemysłowym.
Masz pytania? My mamy odpowiedzi!
Kogo dotyczy obowiązek przeprowadzenia audytu energetycznego przedsiębiorstwa?
Zgodnie z prawem zobowiązane jest do tego każde duże przedsiębiorstwo. W Polsce to ok. 4 tys. podmiotów.
Czy obowiązek dotyczy przedsiębiorstwa, które zmieniło swój status z MŚP na duże?
Tak, wymogiem objęte jest każde duże przedsiębiorstwo niezależnie od wcześniejszego statusu.
Co stanie się, jeśli firma nie wykona obowiązkowego audytu energetycznego przedsiębiorstwa?
W przypadku niewypełnienia tego zobowiązania spółka może ponieść karę do 5% swojego przychodu.
Od czego zależy cena audytu energetycznego przedsiębiorstwa?
Koszt opracowania zależy m.in. od wielkości audytowanego przedsiębiorstwa, liczby budynków, procesów produkcyjnych, instalacji technicznych, a także od zakresu i poziomu szczegółowości przeprowadzanych analiz.
Jakie działania należy podjąć pod wykonaniu audytu?
W terminie 30 dni od sporządzenia opracowania należy powiadomić Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o wykonaniu audytu. Do zawiadomienia należy dołączyć informację o możliwych do uzyskania oszczędnościach energii. Dokument audytowy należy przechowywać do celów kontrolnych przez okres 5 lat.
Co jest wynikiem audytu energetycznego przedsiębiorstwa?
Wynikiem audytu energetycznego przedsiębiorstwa powinna być identyfikacja możliwości poprawy efektywności energetycznej, przedstawienie efektu energetycznego, ekonomicznego oraz środowiskowego, a także wskazanie potencjalnych źródeł dofinansowania.
Jak należy przygotować się do audytu energetycznego przedsiębiorstwa?
Początkowo zalecane jest przeprowadzenie wywiadu z załogą oraz identyfikacja kluczowych obszarów do analizy. Należy zweryfikować dostępność danych oraz wyznaczyć pracowników odpowiedzialnych za współpracę podczas realizacji opracowania.
Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem/ką VIVERNO
Jeśli potrzebujesz porady, masz pytania dotyczącej naszych usług lub chcesz otrzymać wycenę, zostaw swoje dane, zadzwoń lub wyślij nam maila.