Szkolenie z zakresu śladu węglowego dla Twojej firmy
GHG Protocol, zakresy i kategorie emisji, współczynniki – zagadnień wokół śladu węglowego jest naprawdę wiele. Opowiemy o nich podczas szkolenia, rozwiejemy wszystkie wątpliwości i przygotujemy Twoją organizację na wymagania biznesowe i regulacyjne.


Zyskaj wiedzę na temat emisyjności przedsiębiorstw
Monitorowanie emisji gazów cieplarnianych poprzez liczenie śladu węglowego staje się obecnie nieodłącznym elementem prowadzenia konkurencyjnego biznesu. Przedsiębiorstwa mierzą się nie tylko z wymaganiami ze strony swoich kontrahentów, ale także z rozszerzanymi wymogami legislacyjnymi. Ujawnianie informacji na temat emisji gazów cieplarnianych stanowi bowiem istotną część raportowania ESG, obowiązkowego dla tysięcy spółek w Polsce na mocy dyrektywy CSRD. Analiza śladu węglowego działalności jest także podstawą do opracowania ścieżek redukcji emisji w ramach strategii dekarbonizacji. Jak widać, celów związanych z analizą śladu węglowego jest wiele – pozyskanie kompetencji w tym obszarze urasta dzisiaj do rangi biznesowej konieczności.
Samodzielne zapoznanie się z dostępnymi materiałami i zrozumienie jego wieloaspektowości może stanowić wyzwanie dla przedsiębiorstw. Międzynarodowe standardy dotyczące przeprowadzania obliczeń, raportowania czy weryfikacji śladu węglowego – jak GHG Protocol czy ISO 14064 – są obszernymi dokumentami. Przedstawiają one ogólne zasady, które następnie powinny zostać odniesione do realiów danego przedsiębiorstwa. Biorąc pod uwagę trudności, z jakimi spotykają się firmy, przygotowaliśmy ofertę szkoleniową, której celem jest dostarczenie niezbędnej wiedzy w zakresie analiz śladu węglowego.
W trakcie szkoleń ekspertki i eksperci VIVERNO, dzielą się nie tylko swoją wiedzą, ale również doświadczeniem zdobytym w ramach analiz wykonywanych dla naszych klientów. Stosujemy indywidualne podejście ukierunkowane na potrzeby klienta, dlatego zakres tematyczny każdorazowo dopasowywany jest do wymagań i poziomu wiedzy osób uczestniczących w warsztacie. Może on skupiać się na przedstawieniu podstawowych pojęć (rodzaje śladu węglowego, zakresy kalkulacji, kategorie 3 zakresu itd.) i szczegółów wyliczeń (standard GHG Protocol, ISO 14064), ale także obejmować kwestie wymagań prawnych i biznesowych oraz miejsca śladu węglowego w strategii przedsiębiorstwa (raportowanie niefinansowe, dekarbonizacja, SBTi itd.). W ramach szkolenia istnieje możliwość przeprowadzenia części praktycznej, która poprzez różnego rodzaju ćwiczenia ma za zadanie przygotować uczestników do samodzielnego wykonania analiz śladu węglowego.
Początki wdrażania badania śladu węglowego w przedsiębiorstwie, szczególnie pod presją czasu, mogą okazać się trudne. Dostarczamy rozwiązanie, które usprawnią ten proces, zapewniając niezbędną wiedzę praktyczną.
Nasze realizacje

Marcin Milczarski
Ekspert ds. ESG i zrównoważonego rozwoju, specjalizuje się w doradztwie strategicznym i raportowym oraz biznesowym łączeniu zagadnień środowiskowych i społecznych (zielona transformacja, agregacje ryzyk, dewzrost vs. decoupling). Autor opracowań z zakresu ujawnień niefinansowych, relacji prawo-biznes oraz wdrażania strategii ESG. Ekspert programu Climate Leadership prowadzonego przez UNEP/GRID-Warszawa, wykładowca akademicki. Łączy ponad 15-letnie doświadczenia zawodowe z konsultingu ESG, III sektora, uczelni oraz marketingu/komunikacji.
Masz pytania? My mamy odpowiedzi!
W jaki sposób ustalany jest zakres szkolenia? Czy szkolenie obejmuje część warsztatową?
Każdorazowo jest to przedmiotem wywiadu, w którym precyzujemy potrzeby klienta. Część firm skupia się na pozyskaniu podstawowej wiedzy (np. definicja, rodzaje, zakresy) oraz poznaniu obecnych wymagań prawnych i biznesowych. Innym zależy na zgłębieniu szczegółów obliczeń i zdobyciu umiejętności poprzez ćwiczenia praktyczne. Stosujemy elastyczne podejście zorientowane na indywidualne potrzeby klientów.
Czy szkolenia ze śladu węglowego są dopasowywane do branży?
Część kwestii poruszanych w czasie szkolenia, np. ogólne pojęcia, zasady czy wymogi standardów, dotyczą wszystkich podmiotów niezależnie od obszaru działalności. Wszelkie konteksty biznesowe oraz przykłady staramy się jednak dopasować do sektora, w którym działa klient, tak aby w jak największym stopniu ułatwić zrozumienie tematu i odniesienie poruszanych kwestii do własnej branży.
Ile trwa szkolenie?
Uzależnione jest to oczywiście od ustalonego zakresu tematycznego. Czas, w którym przedstawiamy typowy zakres teoretyczny wynosi ok. 4 godz. Do tego dochodzą ćwiczenia – do 2 godz.
W jakiej formie odbywa się szkolenie z zakresu śladu węglowego?
Może odbyć się ono stacjonarnie lub online za pośrednictwem wybranej platformy.
Kto prowadzi szkolenie?
Prowadzącymi szkolenia są ekspertki i eksperci VIVERNO pracujący na co dzień w obszarze śladu węglowego.
Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem/ką VIVERNO
Jeśli potrzebujesz porady, masz pytania dotyczącej naszych usług lub chcesz otrzymać wycenę, zostaw swoje dane, zadzwoń lub wyślij nam maila.