Świadectwa charakterystyki energetycznej budynku (lokalu)

Przygotujemy świadectwo energetyczne Twojego budynku lub jego części. Spełnisz nie tylko obowiązek ustawowy, ale także poznasz zapotrzebowanie na energię w nieruchomości i sposoby na jego zminimalizowanie.

Zaufali nam w tym obszarze między innymi:

Czym jest świadectwo energetyczne nieruchomości?

To dokument określający zapotrzebowanie na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem budynku lub jego części. Opracowanie odnosi się do ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia oraz oświetlenia wbudowanego (w przypadku budynków niemieszkalnych).

Obowiązek posiadania w określonych sytuacjach świadectwa energetycznego budynku lub części budynku wynika z prawa europejskiego. Dzięki informacjom zawartym w świadectwie właściciel, najemca lub użytkownik budynku może określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię i koszty utrzymania.

Od kwietnia 2023 r. inwestor jest zobowiązany załączyć świadectwo charakterystyki energetycznej do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. Z obowiązku tego wyłączone są domy do 70 m2 zabudowy do własnych celów mieszkaniowych. W przypadku gdy sprzedaż/najem dotyczy budynku, należy sporządzić świadectwo energetyczne budynku, natomiast jeśli sprzedaż/najem dotyczy części budynku (lokalu), należy sporządzić świadectwo charakterystyki energetycznej konkretnej części nieruchomości.

Nabywca lub najemca nie mogą zrzec się prawa do otrzymania świadectwa. W przypadku braku świadectwa charakterystyki energetycznej przy wynajmie czy sprzedaży nieruchomości grozi grzywna. Pouczenie notariusza o sankcji znajdzie się w każdym akcie notarialnym, do którego nie zostanie dostarczone świadectwo.

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne przez 10 lat od daty jego sporządzenia. Świadectwa przekazane przed wejściem w życie Ustawy o charakterystyce energetycznej budynków (28 kwietnia 2023 r.) zachowają ważność przez okres, na jaki zostały sporządzone. Świadectwo straci ważność przed upływem tego terminu, jeżeli zostaną przeprowadzone roboty budowlano-instalacyjne, w wyniku których zmianie ulegnie charakterystyka energetyczna budynku lub części budynku (np. wymiana okien, wymiana źródła ciepła, docieplenie budynku).

Jak przebiega opracowanie świadectwa energetycznego budynku?

1

Wstępna wycena pod kątem stopnia skomplikowania budowy, ustalenie kosztów, podpisanie umowy.

2

Przekazanie klientowi listy danych potrzebnych do realizacji świadectwa charakterystyki energetycznej budynku.

3

Uzupełnienie listy danych przez klienta i weryfikacja otrzymanych informacji przez zespół audytorski VIVERNO.

4

Wizja lokalna na terenie nieruchomości.

5

Stworzenie graficznego modelu cieplnego budynku w programie Audytor OZC i wprowadzenie wyników obliczeń do centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynku.

6

Przekazanie klientowi świadectwa charakterystyki nieruchomości.

7

Finalizacja umowy, rozliczenie.

Nasze realizacje

Co mówią nasi klienci?

Starszy konsultant i lider zespołu efektywności energetycznej/OZE

Mariusz Gołębiewski

Magister inżynier z wieloletnim doświadczeniem w zakresie doradztwa energetycznego, w szczególności w sektorze odnawialnych źródeł energii. Specjalizuje się w przeprowadzaniu audytów energetycznych, badaniu efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach, zarówno dużych jak i MŚP. Doradza w przygotowywaniu i wdrażaniu strategii dekarbonizacji firm oraz przeprowadzaniu procesu transformacji energetycznej przy jednoczesnym zachowaniu opłacalności ekonomicznej. Wielokrotny panelista na konferencjach branżowych dotyczących efektywności energetycznej oraz OZE.

Masz pytania? My mamy odpowiedzi!

Kluczowymi danymi są: informacje jednoznacznie identyfikujące obiekt (adres, powierzchnia użytkowa), dokumentacja architektoniczna (rzuty, przekroje, budowa przegród) oraz charakterystyka poszczególnych systemów w budynku (centralne ogrzewanie, ciepła woda użytkowa, wentylacja, oświetlenie itd.).

Obowiązek sporządzenia świadectwa obejmuje nieruchomości lub lokale, które są zbywane lub wynajmowane. Dla nowo powstałych obiektów zobowiązanie pojawia się w momencie zakończenia ich budowy, a także w przypadku przystępowania do części programów finansujących inwestycji np. Kredytu ekologicznego.

Cena świadectwa energetycznego budynku jest ustalana na podstawie wstępnej oceny stopnia skomplikowania budowy obiektu czy też jego powierzchni. Zazwyczaj jednak ceny te zaczynają się od kilkuset złotych w przypadku obiektów o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych.

Jest ono ważne przez 10 lat od momentu jego sporządzenia, jednak z zastrzeżeniem, że traci swoją ważność w wyniku ingerencji w nieruchomość, która wpłynie na aktualny stan zapotrzebowania budynku na energię. Są to wszelkiego typu prace termomodernizacyjne jak np. docieplenie przegród zewnętrznych czy wymiana instalacji centralnego ogrzewania.

Opracowania takie mogą sporządzać osoby posiadające wpis do wykazu osób uprawnionych do sporządzania świadectw energetycznych. Taki wpis może otrzymać osoba, która nie została skazana wyrokiem prawomocnym za określone w ustawie przestępstwa, a także posiada uprawnienia budowlane lub ukończyła studia wyższe ze stopniem inżyniera bądź inne na kierunkach związanych bezpośrednio z tematem charakterystyki energetycznej budynków.

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem/ką VIVERNO

Jeśli potrzebujesz porady, masz pytania dotyczącej naszych usług lub chcesz otrzymać wycenę, zostaw swoje dane, zadzwoń lub wyślij nam maila.

Skontaktuj się z nami

Dziękujemy za wiadomość.
Coś poszło nie tak. Spróbuj ponownie