Przystąpienie do SBTi (Science Based Targets initiative)

Przeprowadzimy Twoją firmę przez weryfikację celów klimatycznych w SBTi. Pomożemy Ci odpowiedzieć na wszystkie pytania, a w razie potrzeby dostosujemy zobowiązania dekarbonizacyjne do wymagań standardu.

Zaufali nam w tym obszarze między innymi:

Wejście do Science Based Targets initiative

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i postępujących zmian klimatu zrównoważony rozwój staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowych firm. W związku z tym ogromnie zyskały na znaczeniu wiarygodne dane o wpływie i zaangażowaniu środowiskowym podmiotów gospodarczych. Precyzyjne informacje o zobowiązaniach i ścieżkach realizacji celów środowiskowych są elementem budowania przejrzystości i przewag konkurencyjnych na rynku.

Wiarygodność w zakresie ambicji dekarbonizacyjnych firmy zapewniają sobie przez przystąpienie do SBTi (Science Based Targets initiative). To inicjatywa, która definiuje metodologię opartą na podstawach naukowych w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. W ramach swoich działań SBTi promuje najlepsze praktyki redukcyjne oraz weryfikuje indywidualne cele klimatyczne oparte na najnowszej wiedzy o klimacie, pozwalając tym samym na dostosowanie ich do celu określonego w Porozumieniu Paryskim. Zastosowanie wytycznych ma zapewnić zgodność ze ścieżką wzrostu średniej temperatury Ziemi o 1,5°C i osiągnięcie Net-Zero do 2050 r.

Coraz więcej podmiotów angażuje swoje łańcuchy wartości i wymaga od kontrahentów ustalenia celów zweryfikowanych przez SBTi. Przystąpienie do tej inicjatywy już staje się w niektórych branżach nieodłącznym elementem skutecznych strategii biznesowych.

Jak wspieramy spółki przystępujące do SBTi?

1

Określenie szczegółowych wytycznych SBTi w zakresie weryfikacji celów firmy.

1

Wsparcie w złożeniu deklaracji do SBTi.

1

Wsparcie przy weryfikacji celu przez SBTi.

1

Aktualizacja zobowiązań klimatycznych spółki po ewentualnych sugestiach ze strony SBTi.

1

Określenie mechanizmów budowania przewag konkurencyjnych wokół zatwierdzonych celów klimatycznych.

Nasze realizacje

Co mówią nasi klienci?

Starszy konsultant i lider zespołu ESG

Marcin Milczarski

Ekspert ds. ESG i zrównoważonego rozwoju, specjalizuje się w doradztwie strategicznym i raportowym oraz biznesowym łączeniu zagadnień środowiskowych i społecznych (zielona transformacja, agregacje ryzyk, dewzrost vs. decoupling). Autor opracowań z zakresu ujawnień niefinansowych, relacji prawo-biznes oraz wdrażania strategii ESG. Ekspert programu Climate Leadership prowadzonego przez UNEP/GRID-Warszawa, wykładowca akademicki. Łączy ponad 15-letnie doświadczenia zawodowe z konsultingu ESG, III sektora, uczelni oraz marketingu/komunikacji.

Masz pytania? My mamy odpowiedzi!

Oferujemy zarówno wsparcie w całym procesie przystępowania do inicjatywy SBTi, jak i doradztwo i opracowanie strategii dekarbonizacji spełniającej wymagania SBTi. Są to jednak osobne działania. Firmy podejmujące z nami współpracę mogą zdecydować się na obie usługi bądź tylko jedną z nich.

Firmy mogą ustalić cele krótkoterminowe, które muszą zostać osiągnięte w ciągu 5-10 lat od daty przedłożenia ich w SBTi do zatwierdzenia. Możliwe jest także zgłoszenie celów długoterminowych i Net-Zero, dla których rok docelowy to 2050 lub wcześniejszy.

Cele dekarbonizacyjne zgłaszane do SBTi muszą obejmować emisje z zakresu 1 i 2. Zakres 3 śladu węglowego jest obowiązkowy w przypadku firm, których emisje z zakresu 3 stanowią ponad 40% ich całkowitych emisji z zakresów 1, 2 i 3.

Po przesłaniu zobowiązania do ustalenia celów opartych na podstawach naukowych firmy mają 24 miesiące na przedstawienie konkretnych celów w SBTi.

Cele oparte na nauce mogą być opracowane według wytycznych SBTi przez instytucje finansowe i firmy z różnych branż i każdej wielkości. Jednak w związku z trwającym procesem opracowywania dedykowanych wytycznych dla przedsiębiorstw zajmujących się paliwami kopalnymi, przyjmowanie zobowiązań i walidacja celów dla tego sektora zostały wstrzymane. SBTi obecnie nie ocenia również celów dla miast, samorządów lokalnych, instytucji publicznych, edukacyjnych oraz organizacji non-profit.

SBTi oferuje specyficzne wytyczne sektorowe i usprawnioną ścieżkę dla MŚP.

SBTi przygotowało osobne metodyki dla następujących sektorów:

  • energetyka,
  • instytucje finansowe,
  • leśnictwo, grunty i rolnictwo,
  • odzież i obuwie,
  • lotnictwo,
  • cement,
  • chemikalia,
  • sektor morski,
  • transport lądowy.

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem/ką VIVERNO

Jeśli potrzebujesz porady, masz pytania dotyczącej naszych usług lub chcesz otrzymać wycenę, zostaw swoje dane, zadzwoń lub wyślij nam maila.

Skontaktuj się z nami

Dziękujemy za wiadomość.
Coś poszło nie tak. Spróbuj ponownie