Taksonomia UE dla Twojej firmy
Sporządzimy raport zgodnie z unijną systematyką zrównoważonych działalności gospodarczych. Sprawozdanie obejmie wszystkie sześć celów środowiskowych opracowanych przez Komisję Europejską.


Czym jest Taksonomia UE?
Jest to jedno z kluczowych narzędzi Unii Europejskiej w kierunku osiągnięcia neutralności klimatycznej oraz promowania zrównoważonej działalności gospodarczej. Podstawą jest Taxonomy Regulation, czyli rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2020/852 z 18 czerwca 2020 r., które ustanowiło ramy ułatwiające zrównoważone inwestycje. Legislacja wprowadziła kryteria techniczne określające, czy dana działalność gospodarcza jest zgodna z sześcioma celami środowiskowymi. Są nimi:
- łagodzenie zmiany klimatu,
- adaptacja do zmiany klimatu,
- zużycie i ochrona zasobów wodnych,
- przejście na gospodarkę obiegu zamkniętego,
- zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola,
- ochrona ekosystemów i bioróżnorodności.
Głównymi celami sprawozdawczości taksonomicznej są:
- ułatwienie inwestorom i innym instytucjom finansowym podejmowania decyzji zgodnych z celami zrównoważonego rozwoju;
- zapewnienie dokładnego, systematycznego, powtarzalnego, przejrzystego i porównywalnego podejścia do klasyfikacji zrównoważonych działalności gospodarczych w zakresie środowiskowym;
- stworzenie spójnych standardów raportowania dla firm dotyczących zgodności z kryteriami zrównoważonej działalności.
Na gruncie dyrektywy CSRD raportowanie Taksonomii UE jest obowiązkowe. Przedsiębiorstwa muszą przedstawiać informacje dotyczące zgodności swojego biznesu z kryteriami zrównoważonej działalności określonymi w systematyce. Oprócz obowiązku prawnego ujawnienia taksonomiczne coraz częściej wymagane są m.in. przez banki i fundusze inwestycyjne. * Stan prawny wg Ustawy o rachunkowości z 6 grudnia 2024 r.
Nasze realizacje

Marcin Milczarski
Ekspert ds. ESG i zrównoważonego rozwoju, specjalizuje się w doradztwie strategicznym i raportowym oraz biznesowym łączeniu zagadnień środowiskowych i społecznych (zielona transformacja, agregacje ryzyk, dewzrost vs. decoupling). Autor opracowań z zakresu ujawnień niefinansowych, relacji prawo-biznes oraz wdrażania strategii ESG. Ekspert programu Climate Leadership prowadzonego przez UNEP/GRID-Warszawa, wykładowca akademicki. Łączy ponad 15-letnie doświadczenia zawodowe z konsultingu ESG, III sektora, uczelni oraz marketingu/komunikacji.
Masz pytania? My mamy odpowiedzi!
Czym jest Taksonomia Unii Europejskiej?
To ramy – określane czasami także jako Taksonomia ESG – które pozwalają w sposób systematyczny, dokładny i powtarzalny określać, które działalności gospodarcze są zrównoważone środowiskowo, a które nie.
Kogo dotyczy Taksonomia UE?
Taksonomia Unii Europejskiej (określana czasami także jako Taksonomia ESG) jest obligatoryjna m.in. dla podmiotów, które przygotowują raporty zrównoważonego rozwoju na mocy dyrektywy Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD). * Stan prawny wg Ustawy o rachunkowości z 6 grudnia 2024 r.
Jakie są cele Taksonomii UE?
Chodzi przede wszystkim o przejrzystość i jednolite podejścia do klasyfikacji zrównoważonych działalności gospodarczych. Taksonomia ułatwia podejmowanie decyzji zgodnych z celami zrównoważonego rozwoju przez inwestorów, banki i przedsiębiorstwa.
Czym są kryteria techniczne Taksonomii UE?
Określają one, czy dana działalność jest zgodna z celami środowiskowymi Unii. Są to m.in. kryteria dotyczące emisji gazów cieplarnianych, zużycia zasobów naturalnych czy wpływu na bioróżnorodność.
Jakie będą konsekwencje braku zgodności z Taksonomią UE?
Taka sytuacja może skutkować trudnościami w pozyskiwaniu finansowania, utratę zaufania inwestorów oraz straty wizerunkowe.
Jakie są korzyści wynikające z Taksonomii UE?
Taksonomia ma przyczynić się do przejścia do bardziej zrównoważonych i odpowiedzialnych praktyk gospodarczych, ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko oraz ułatwienia inwestowania w zrównoważoną środowiskowo działalność gospodarczą.
Czy ujawnienia taksonomiczne podlegają weryfikacji?
W związku z tym, że sprawozdawczość taksonomiczna stała się integralną częścią raportowania zrównoważonego rozwoju, ujawnienia taksonomiczne będą podlegać weryfikacji przez biegłego rewidenta.
Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem/ką VIVERNO
Jeśli potrzebujesz porady, masz pytania dotyczącej naszych usług lub chcesz otrzymać wycenę, zostaw swoje dane, zadzwoń lub wyślij nam maila.