Taksonomia UE dla Twojej firmy

Sporządzimy raport zgodnie z unijną systematyką zrównoważonych działalności gospodarczych. Sprawozdanie obejmie wszystkie sześć celów środowiskowych opracowanych przez Komisję Europejską.

Zaufali nam w tym obszarze między innymi:

Czym jest Taksonomia UE?

Jest to jedno z kluczowych narzędzi Unii Europejskiej w kierunku osiągnięcia neutralności klimatycznej oraz promowania zrównoważonej działalności gospodarczej. Podstawą jest Taxonomy Regulation, czyli rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2020/852 z 18 czerwca 2020 r., które ustanowiło ramy ułatwiające zrównoważone inwestycje. Legislacja wprowadziła kryteria techniczne określające, czy dana działalność gospodarcza jest zgodna z sześcioma celami środowiskowymi. Są nimi:

  • łagodzenie zmiany klimatu,
  • adaptacja do zmiany klimatu,
  • zużycie i ochrona zasobów wodnych,
  • przejście na gospodarkę obiegu zamkniętego,
  • zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola,
  • ochrona ekosystemów i bioróżnorodności.

Głównymi celami sprawozdawczości taksonomicznej są:

  • ułatwienie inwestorom i innym instytucjom finansowym podejmowania decyzji zgodnych z celami zrównoważonego rozwoju;
  • zapewnienie dokładnego, systematycznego, powtarzalnego, przejrzystego i porównywalnego podejścia do klasyfikacji zrównoważonych działalności gospodarczych w zakresie środowiskowym;
  • stworzenie spójnych standardów raportowania dla firm dotyczących zgodności z kryteriami zrównoważonej działalności.

Na gruncie dyrektywy CSRD raportowanie Taksonomii UE jest obowiązkowe. Przedsiębiorstwa muszą przedstawiać informacje dotyczące zgodności swojego biznesu z kryteriami zrównoważonej działalności określonymi w systematyce. Oprócz obowiązku prawnego ujawnienia taksonomiczne coraz częściej wymagane są m.in. przez banki i fundusze inwestycyjne. * Stan prawny wg Ustawy o rachunkowości z 6 grudnia 2024 r.

Jak pracujemy nad ujawnieniami taksonomicznymi?

1

Warsztat wyjaśniający istotę i cele Taksonomii Unii Europejskiej.

1

Ocena kwalifikowalności (Taxonomy eligible) działalności gospodarczych do systematyki.

1

Przejście przez kryteria techniczne dotyczące wnoszenia istotnego wkładu oraz niewyrządzania poważnych szkód.

1

Obliczenie KPI: % obrotu, nakładów inwestycyjnych i nakładów operacyjnych zgodnych z systematyką.

1

Ocena spółki pod kątem spełniania minimalnych gwarancji społecznych.

1

Sporządzenie ujawnień informacji zgodnie z art. 8 oraz wzorami przedstawionymi w rozporządzeniu delegowanym.

Nasze realizacje

Co mówią nasi klienci?

Starszy konsultant i lider zespołu ESG

Marcin Milczarski

Ekspert ds. ESG i zrównoważonego rozwoju, specjalizuje się w doradztwie strategicznym i raportowym oraz biznesowym łączeniu zagadnień środowiskowych i społecznych (zielona transformacja, agregacje ryzyk, dewzrost vs. decoupling). Autor opracowań z zakresu ujawnień niefinansowych, relacji prawo-biznes oraz wdrażania strategii ESG. Ekspert programu Climate Leadership prowadzonego przez UNEP/GRID-Warszawa, wykładowca akademicki. Łączy ponad 15-letnie doświadczenia zawodowe z konsultingu ESG, III sektora, uczelni oraz marketingu/komunikacji.

Masz pytania? My mamy odpowiedzi!

To ramy – określane czasami także jako Taksonomia ESG – które pozwalają w sposób systematyczny, dokładny i powtarzalny określać, które działalności gospodarcze są zrównoważone środowiskowo, a które nie.

Taksonomia Unii Europejskiej (określana czasami także jako Taksonomia ESG) jest obligatoryjna m.in. dla podmiotów, które przygotowują raporty zrównoważonego rozwoju na mocy dyrektywy Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD). * Stan prawny wg Ustawy o rachunkowości z 6 grudnia 2024 r.

Chodzi przede wszystkim o przejrzystość i jednolite podejścia do klasyfikacji zrównoważonych działalności gospodarczych. Taksonomia ułatwia podejmowanie decyzji zgodnych z celami zrównoważonego rozwoju przez inwestorów, banki i przedsiębiorstwa.

Określają one, czy dana działalność jest zgodna z celami środowiskowymi Unii. Są to m.in. kryteria dotyczące emisji gazów cieplarnianych, zużycia zasobów naturalnych czy wpływu na bioróżnorodność.

Taka sytuacja może skutkować trudnościami w pozyskiwaniu finansowania, utratę zaufania inwestorów oraz straty wizerunkowe.

Taksonomia ma przyczynić się do przejścia do bardziej zrównoważonych i odpowiedzialnych praktyk gospodarczych, ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko oraz ułatwienia inwestowania w zrównoważoną środowiskowo działalność gospodarczą.

W związku z tym, że sprawozdawczość taksonomiczna stała się integralną częścią raportowania zrównoważonego rozwoju, ujawnienia taksonomiczne będą podlegać weryfikacji przez biegłego rewidenta.

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem/ką VIVERNO

Jeśli potrzebujesz porady, masz pytania dotyczącej naszych usług lub chcesz otrzymać wycenę, zostaw swoje dane, zadzwoń lub wyślij nam maila.

Skontaktuj się z nami

Dziękujemy za wiadomość.
Coś poszło nie tak. Spróbuj ponownie