Optymalizacja mocy cieplnej zamówionej w Twoich nieruchomościach
Przeprowadzamy analizy związane z zamówioną mocą cieplną w Twoich budynkach. Optymalizacja tego parametru wpływa na zmniejszenie kosztów stałych ponoszonych za ciepło sieciowe.


Optymalizacja mocy cieplnej zamówionej
Jednym z najprostszych i najtańszych sposobów na osiągnięcie oszczędności w zarządzaniu nieruchomościami jest optymalizacja zamówionej mocy cieplnej. W większości przypadków jej wartość jest przeszacowana, a opłata za moc zamówioną może stanowić nawet 30% całkowitych kosztów ogrzewania! Odpowiednie dostosowanie tej wartości to skuteczny i łatwy sposób na obniżenie wydatków związanych z ogrzewaniem budynku.
Optymalizacja zamówionej mocy cieplnej polega na przeprowadzeniu bilansu cieplnego nieruchomości, który wskaże dwa parametry dostaw ciepła do Twojej nieruchomości:
- projektowe obciążenie cieplne budynku będące równocześnie mocą cieplną potrzebną do pokrycia strat ciepła w celu utrzymania wymaganej temperatury wewnętrznej i wymiany powietrza w pomieszczeniach,
- moc cieplną na cele ciepłej wody użytkowej, która zapewni utrzymanie normatywnej temperatury wody w punktach czerpalnych.
Zamówiona moc cieplna może być zmieniona w terminie ustalonym w umowie sprzedaży ciepła, umowie o świadczenie usług przesyłu energii cieplnej lub w umowie kompleksowej. Zmian w zakresie umowy na dostawę ciepła dla budynku należy dokonać, gdy:
- została wykonana modernizacja systemu grzewczego lub ciepłej wody użytkowej bądź została wykonana termomodernizacja budynku, która wpłynęła na zmniejszenie zapotrzebowania cieplnego budynku,
- w budynkach została wykonana modernizacja polegająca na montażu podzielników kosztów ogrzewania i analiza wykazała zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię cieplną,
- analiza rozliczeń za energię cieplną dla budynku w ostatnich latach lub sezonach grzewczych wykazała zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną dla centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.
Nasze realizacje

Mariusz Gołębiewski
Magister inżynier z wieloletnim doświadczeniem w zakresie doradztwa energetycznego, w szczególności w sektorze odnawialnych źródeł energii. Specjalizuje się w przeprowadzaniu audytów energetycznych, badaniu efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach, zarówno dużych jak i MŚP. Doradza w przygotowywaniu i wdrażaniu strategii dekarbonizacji firm oraz przeprowadzaniu procesu transformacji energetycznej przy jednoczesnym zachowaniu opłacalności ekonomicznej. Wielokrotny panelista na konferencjach branżowych dotyczących efektywności energetycznej oraz OZE.
Masz pytania? My mamy odpowiedzi!
Jaki jest cel wykonywania analizy mocy zamówionej?
Chodzi o sprawdzenie, czy aktualna moc zamówiona odzwierciedla rzeczywiste zapotrzebowanie na ciepło w budynku. W przypadku obniżenia mocy inwestor może w prosty sposób zmniejszyć koszty związane z ogrzewaniem swojej nieruchomości.
Kiedy mogę złożyć wniosek na zmianę mocy zamówionej?
Termin składania wniosków na zmianę mocy zamówionej jest określony w umowie z dostawcą ciepła. Jednak jego wdrożenie najczęściej następuje wraz z początkiem sezonu grzewczego.
Jak przebiega proces obniżenia mocy zamówionej u dostawcy ciepła?
Zwieńczeniem prac nad optymalizacją mocy zamówionej jest raport, z którego bezpośrednio wynika, jaka moc zamówiona będzie odpowiednia dla danej nieruchomości. W kolejnym kroku należy złożyć wniosek o zmniejszenie mocy. Zgodnie z wymogami większości dostawców powinien on zawierać dokument potwierdzający, np. obliczenia zapotrzebowania ciepła czy audyt energetyczny.
Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem/ką VIVERNO
Jeśli potrzebujesz porady, masz pytania dotyczącej naszych usług lub chcesz otrzymać wycenę, zostaw swoje dane, zadzwoń lub wyślij nam maila.