Optymalizacja mocy cieplnej zamówionej w Twoich nieruchomościach

Przeprowadzamy analizy związane z zamówioną mocą cieplną w Twoich budynkach. Optymalizacja tego parametru wpływa na zmniejszenie kosztów stałych ponoszonych za ciepło sieciowe.

Zaufali nam w tym obszarze między innymi:

Optymalizacja mocy cieplnej zamówionej

Jednym z najprostszych i najtańszych sposobów na osiągnięcie oszczędności w zarządzaniu nieruchomościami jest optymalizacja zamówionej mocy cieplnej. W większości przypadków jej wartość jest przeszacowana, a opłata za moc zamówioną może stanowić nawet 30% całkowitych kosztów ogrzewania! Odpowiednie dostosowanie tej wartości to skuteczny i łatwy sposób na obniżenie wydatków związanych z ogrzewaniem budynku.

Optymalizacja zamówionej mocy cieplnej polega na przeprowadzeniu bilansu cieplnego nieruchomości, który wskaże dwa parametry dostaw ciepła do Twojej nieruchomości:

  • projektowe obciążenie cieplne budynku będące równocześnie mocą cieplną potrzebną do pokrycia strat ciepła w celu utrzymania wymaganej temperatury wewnętrznej i wymiany powietrza w pomieszczeniach,
  • moc cieplną na cele ciepłej wody użytkowej, która zapewni utrzymanie normatywnej temperatury wody w punktach czerpalnych.

Zamówiona moc cieplna może być zmieniona w terminie ustalonym w umowie sprzedaży ciepła, umowie o świadczenie usług przesyłu energii cieplnej lub w umowie kompleksowej. Zmian w zakresie umowy na dostawę ciepła dla budynku należy dokonać, gdy:

  • została wykonana modernizacja systemu grzewczego lub ciepłej wody użytkowej bądź została wykonana termomodernizacja budynku, która wpłynęła na zmniejszenie zapotrzebowania cieplnego budynku,
  • w budynkach została wykonana modernizacja polegająca na montażu podzielników kosztów ogrzewania i analiza wykazała zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię cieplną,
  • analiza rozliczeń za energię cieplną dla budynku w ostatnich latach lub sezonach grzewczych wykazała zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną dla centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Jak pracujemy nad optymalizacją mocy cieplnej zamówionej dla nieruchomości?

1

Wycena prac, ustalenie kosztów z klientem, podpisanie umowy.

1

Pozyskanie informacji od Klienta w zakresie pozwalającym stworzyć model cieplny budynku.

1

Stworzenie modelu cieplnego budynku w programie Audytor OZC.

1

Wprowadzenie wyników do arkusza obliczeniowego.

1

Porównanie wyników projektowego obciążenia cieplnego budynku i projektowej mocy z aktualną mocą zamówioną na cele centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

1

Analiza różnic między otrzymanymi wynikami i ewentualna propozycja obniżenia mocy zamówionej.

1

Analiza przegród pod kątem strat ciepła i przedstawienie możliwości ich ograniczania.

1

Opracowanie końcowej wersji raportu.

1

Rozliczenie z klientem.

1

W przypadku stwierdzonej możliwości obniżenia mocy zamówionej – złożenie wniosku na zmianę aktualnej mocy zamówionej u dostawcy ciepła.

Nasze realizacje

Co mówią nasi klienci?

Starszy konsultant i lider zespołu efektywności energetycznej/OZE

Mariusz Gołębiewski

Magister inżynier z wieloletnim doświadczeniem w zakresie doradztwa energetycznego, w szczególności w sektorze odnawialnych źródeł energii. Specjalizuje się w przeprowadzaniu audytów energetycznych, badaniu efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach, zarówno dużych jak i MŚP. Doradza w przygotowywaniu i wdrażaniu strategii dekarbonizacji firm oraz przeprowadzaniu procesu transformacji energetycznej przy jednoczesnym zachowaniu opłacalności ekonomicznej. Wielokrotny panelista na konferencjach branżowych dotyczących efektywności energetycznej oraz OZE.

Masz pytania? My mamy odpowiedzi!

Chodzi o sprawdzenie, czy aktualna moc zamówiona odzwierciedla rzeczywiste zapotrzebowanie na ciepło w budynku. W przypadku obniżenia mocy inwestor może w prosty sposób zmniejszyć koszty związane z ogrzewaniem swojej nieruchomości.

Termin składania wniosków na zmianę mocy zamówionej jest określony w umowie z dostawcą ciepła. Jednak jego wdrożenie najczęściej następuje wraz z początkiem sezonu grzewczego.

Zwieńczeniem prac nad optymalizacją mocy zamówionej jest raport, z którego bezpośrednio wynika, jaka moc zamówiona będzie odpowiednia dla danej nieruchomości. W kolejnym kroku należy złożyć wniosek o zmniejszenie mocy. Zgodnie z wymogami większości dostawców powinien on zawierać dokument potwierdzający, np. obliczenia zapotrzebowania ciepła czy audyt energetyczny.

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem/ką VIVERNO

Jeśli potrzebujesz porady, masz pytania dotyczącej naszych usług lub chcesz otrzymać wycenę, zostaw swoje dane, zadzwoń lub wyślij nam maila.

Skontaktuj się z nami

Dziękujemy za wiadomość.
Coś poszło nie tak. Spróbuj ponownie