Ocena cyklu życia budynku – LCA

Przeprowadzimy analizę LCA budynku pozwalającą na ocenę wpływu nieruchomości na środowisko naturalne od wzniesienia obiektu, poprzez jego wykorzystanie aż do rozbiórki.

Zaufali nam w tym obszarze między innymi:

Analiza LCA Twojej nieruchomości

Nasze życie przebiega głównie w budynkach. Tam mieszkamy i pracujemy. Nic zatem dziwnego, że wpływ środowiskowy nieruchomości jest naprawdę znaczny, ok. 40% energii zużywanej w Unii Europejskiej wykorzystywane jest właśnie w budynkach (Eurostat, EEA, 2023).

Analiza cyklu życia budynku (LCA – Life Cycle Assessment) polega na identyfikacji tego wpływu w całym cyklu życia budynku. Szczegółowa procedura stosowania metody LCA dla budynków opisana jest w normie EN 15978. Analiza LCA stwarza podstawy do identyfikacji, hierarchizacji oraz ustalenia sposobów modernizacji obiektów na rzecz zmniejszenia ich śladu węglowego. W kontekście budynków i wyrobów budowlanych najistotniejsze normy to: PN-EN 1597851 związana z metodą oceny środowiskowej budynku oraz PN-EN 1580450 związana z metodą oceny środowiskowej wyrobów budowlanych.

Oszacowanie cyklu życia jest techniką badającą aspekty środowiskowe i wpływ budynku w całym okresie jego życia, co odzwierciedla zagrożenia wynikające z niewłaściwego zarządzania procesami produkcji, budowy i eksploatacji obiektów budowlanych. Metodyka LCA bierze pod uwagę wszystkie ekosystemy i ich elementy, dzięki czemu możliwa jest pełna ocena wpływu produktu na środowisko, a także zużycia poszczególnych zasobów środowiskowych. Analiza prowadzona jest od momentu pozyskania surowca, poprzez etap produkcji i użytkowania, aż do końca jego życia.

Na cały cykl życia budynku składa się 15 modułów przypisanych do trzech głównych etapów cyklu:

  • A – wejściowy wbudowany ślad węglowy (faza wyrobu i faza wznoszenia),
  • B – wbudowany i operacyjny ślad węglowy (faza użytkowania),
  • C – wbudowany ślad węglowy (faza końca życia).

Faza wyrobu obejmuje moduły:

  • A1 – wydobycie surowców,
  • A2 – transport surowców do zakładu produkcji,
  • A3 – produkcja wyrobów.

Kolejne moduły są powiązane stricte z procesem budowy:

  • A4 – transport wyrobów na plac budowy,
  • A5 – proces budowy.

W obrębie fazy użytkowania określono moduły cyklu życia odnoszące się do trwałych komponentów budynku:

  • B1 – użytkowanie,
  • B2 – konserwację,
  • B3 – naprawy,
  • B4 – wymiany,
  • B5 – renowacje

oraz moduły związane z doprowadzonymi do budynku mediami:

  • B6 – zużycie energii,
    B7 – zużycie wody.

Cztery moduły powiązane z fazą końca życia to:

  • C1 – rozbiórka/wyburzenie,
  • C2 – transport gruzu i odpadów,
  • C3 – przetworzenie odpadów,
  • C4 – utylizacja lub składowanie odpadów.

Analiza może obejmować także etap D. Uwzględnia się w nim wszelkie emisje gazów cieplarnianych (lub ich redukcje), które występują poza cyklem życia rozpatrywanego obiektu. Mogą być one powiązane z możliwością ponownego wykorzystania komponentów budynku w nowym obiekcie lub poddaniem ich recyklingowi.

Jak pracujemy nad analizą cyklu życia budynku?

1

Analiza dostępnej dokumentacji budowlanej budynku.

1

Wykonanie wizji lokalnej na obiekcie.

1

Analiza zastosowanych rozwiązań budowlanych.

1

Przeprowadzenie obliczeń zgodnie z normą PN-EN 15978 w całym cyklu życia budynku.

1

Prezentacja wyników.

Nasze realizacje

Co mówią nasi klienci?

Starszy konsultant i lider zespołu efektywności energetycznej/OZE

Mariusz Gołębiewski

Magister inżynier z wieloletnim doświadczeniem w zakresie doradztwa energetycznego, w szczególności w sektorze odnawialnych źródeł energii. Specjalizuje się w przeprowadzaniu audytów energetycznych, badaniu efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach, zarówno dużych jak i MŚP. Doradza w przygotowywaniu i wdrażaniu strategii dekarbonizacji firm oraz przeprowadzaniu procesu transformacji energetycznej przy jednoczesnym zachowaniu opłacalności ekonomicznej. Wielokrotny panelista na konferencjach branżowych dotyczących efektywności energetycznej oraz OZE.

Masz pytania? My mamy odpowiedzi!

Dyrektywa EPBD nakłada obowiązek wyliczenia śladu węglowego budynku od 1 stycznia 2028 r. dla nowopowstających budynków (powyżej 1000 m2), a od 1 stycznia 2030 r. w przypadku wszystkich nowych budynków.

Analiza LCA budynku jest podstawą do planowania działań dążących do redukcji śladu węglowego budynku. Dzięki badaniu możliwe jest podejmowanie trafnych decyzji dotyczących modernizacji, wyboru materiałów oraz zmian w użytkowaniu obiektu. Ponadto analiza precyzyjne określa, w jaki sposób budynek wpływa na otaczające środowisko. Analiza LCA pokazuje najważniejsze źródła emisji CO2 oraz wskazuje ścieżki związane ze zmniejszeniem śladu węglowego budynku. Audyt LCA budynku umożliwia także uzyskanie dodatkowych punktów w systemach certyfikacji budynków takich jak LEED i BREEAM, co wpływa na całkowitą ocenę budynku i poprawia jego konkurencyjność na rynku.

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem/ką VIVERNO

Jeśli potrzebujesz porady, masz pytania dotyczącej naszych usług lub chcesz otrzymać wycenę, zostaw swoje dane, zadzwoń lub wyślij nam maila.

Skontaktuj się z nami

Dziękujemy za wiadomość.
Coś poszło nie tak. Spróbuj ponownie