Strategia ESG dla rozwoju biznesu
Opracujemy wszechstronną, usystematyzowaną strategię ESG. Oprzemy ją na rzetelnych danych i dostosujemy do potrzeb Twojej firmy.


Strategia ESG
Już od kilku lat ESG zajmuje miejsce w pierwszej piątce najważniejszych światowych trendów biznesowych. Jednych napawa to strachem przed kosztami i obowiązkowym raportowaniem, inni dostrzegają w ESG szanse związane z nowymi impulsami gospodarczymi. Rozumiemy obie perspektywy i dla obu mamy skuteczne rozwiązania.
Nasze doświadczenia jasno pokazują, że wszechstronna, strategicznie prowadzona transformacja biznesu w duchu zrównoważonego rozwoju może być motorem innowacji i silnych sojuszy rynkowych. Rozwiązania z zakresu gospodarki cyrkularnej oszczędzają pieniądze i zasoby, zmniejszanie energochłonności obniża koszty codziennej działalności, a zarządzanie ryzykami niefinansowymi zmniejsza niepokoje inwestycyjne.
W pracy z biznesem dążymy do strategicznego włączania czynników ESG do działań operacyjnych firm, uważamy bowiem, że w ESG gra nie idzie o wydawanie pieniędzy, ale o ich zarabianie. To z kolei osiągnąć można wyłącznie przez zarządzanie strategiczne, w którym model biznesowym jest spleciony z czynnikami ESG.
Polityka klimatyczna Unii, ofensywa legislacyjna ze strony Komisji Europejskiej, Taksonomia UE, Agenda 2030 ONZ, zrównoważone finanse (np. preferencyjne kredyty Sustainability-Linked Loan, obecne już w strategiach banków), wymagania rynkowe w zakresie ujawnień śladu węglowego (a nawet szerszych deklaracji EDP) – wszystko to wskazuje, że ESG nie jest modą, a długofalowym zjawiskiem. Biznes, który dobrze rozpozna nowe uwarunkowania, nie tylko sprosta formalnym wymaganiom, ale będzie również w stanie wykorzystać je do wzmocnienia swojej pozycji i budowania mocnych partnerstw wokół zrównoważonego rozwoju. Temu właśnie podporządkowana powinna być strategia ESG.
Nasze realizacje

Marcin Milczarski
Ekspert ds. ESG i zrównoważonego rozwoju, specjalizuje się w doradztwie strategicznym i raportowym oraz biznesowym łączeniu zagadnień środowiskowych i społecznych (zielona transformacja, agregacje ryzyk, dewzrost vs. decoupling). Autor opracowań z zakresu ujawnień niefinansowych, relacji prawo-biznes oraz wdrażania strategii ESG. Ekspert programu Climate Leadership prowadzonego przez UNEP/GRID-Warszawa, wykładowca akademicki. Łączy ponad 15-letnie doświadczenia zawodowe z konsultingu ESG, III sektora, uczelni oraz marketingu/komunikacji.
Masz pytania? My mamy odpowiedzi!
Ile trwa opracowanie strategii ESG?
Jest wiele zmiennych, które to determinują. Zakres, jaki objąć ma strategia, dostępność danych, których dotyczyć mają krytyczne mierniki, dojrzałość organizacji w zakresie planów rozwojowych, zaangażowanie kluczowych osób – wszystko to ma ogromne znaczenie. Szacujemy, że opracowanie strategii ESG zajmuje od 6 do 9 miesięcy.
Jakie dane potrzebne są do opracowania strategii ESG?
Przede wszystkim konieczne jest szczegółowe określenie, których obszarów ESG dotyczyć ma strategia. Dobrym rozwiązaniem jest odniesienie do analizy podwójnej istotności, która definiuje zakres sprawozdawczości niefinansowej. Bardzo pomocny jest także raport zrównoważonego rozwoju, który dostarcza wiedzy o stanie wyjściowym. Dla części dekarbonizacyjnej niezbędna jest analiza śladu węglowego organizacji (najlepiej w trzech zakresach) oraz audyt energetyczny przedsiębiorstwa. Podobnie ujawnienie taksonomiczne, łącznie z jego częścią analityczną i działalnościami niespełniającymi kryteriów zrównoważoności.
Jaki jest związek strategii ESG i strategii biznesowej?
W gruncie rzeczy powinno się mówić o jednym dokumencie, który włączy czynniki środowiskowe, społeczne i związane z ładem korporacyjnym do metodycznego zarządzania biznesem. Jeśli ESG przynosić ma korzyści ekonomiczne, musi być obecne w produkcji, usługach i procesach zarządczych, czyli obszarach, gdzie spółka zarabia, inwestuje i ponosi koszty. W przeciwnym razie ESG będzie nieznaczącym dodatkiem do codziennej działalności firmy.
Kiedy należy opracować strategię ESG?
Jeśli spółka zostaje objęta regulacjami, kierowane są wobec niej oczekiwania kontrahentów, zamierza wejść we współpracę z podmiotami zaawansowanymi w zakresie zrównoważonego rozwoju lub stara się o pozyskanie zrównoważonego finansowania, powinna zainwestować w strategię ESG. Dobrą okazją jest wejście do obowiązku sprawozdawczego na mocy dyrektywy CSRD.
Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem/ką VIVERNO
Jeśli potrzebujesz porady, masz pytania dotyczącej naszych usług lub chcesz otrzymać wycenę, zostaw swoje dane, zadzwoń lub wyślij nam maila.