Białe Certyfikaty
Białe Certyfikaty to jednorazowe świadectwa efektywności energetycznej, wydawane za uzyskany efekt energetyczny wynikający z planowanego przedsięwzięcia. System ten stymuluje rozwój inwestycji proefektywnościowych, jednocześnie wpływając na możliwość ograniczenia kosztów związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Działania kwalifikowane do systemu Białych Certyfikatów to m.in. modernizacja lub wymiana linii produkcyjnych, kotłów, sprężarek, chłodnictwa, izolacji termicznej rurociągów czy instalacja odzysków ciepła.
Przegląd rozwiązań – case studies
1. Poprawa efektywności energetycznej poprzez podniesienie sprawności kotła
Optymalizacja gospodarki cieplnej przedsiębiorstwa, w związku z wymianą nieefektywnego kotła węglowego na nową jednostkę o wyższej sprawności, wpłynęła w bezpośredni sposób na redukcję zużycia węgla w przedsiębiorstwie.
2. Poprawa efektywności energetycznej przez modernizację eksploatowanego kotła
Modernizacja eksploatowanego kotła polegająca na zamontowaniu ekonomizera pozwoliła na zmniejszenie straty kominowej i przełożyła się na zwiększenie sprawności wytwarzania ciepła.
3. Poprawa efektywności energetycznej przez modernizację układu sprężonego powietrza.
Modernizacja, zakładająca zmianę sposobu sterowania sprężarkowni poprzez instalacje sprężarki zmiennoobrotowej wraz ze sterownikiem nadrzędnym, pozwoliła na zredukowanie czasu pracy sprężarek na biegu jałowym, co wiązało się ze zmniejszeniem zużycia energii elektrycznej.
4. Poprawa efektywności energetycznej przez modernizacje oświetlenia
Modernizacja oświetlenia polegająca na wymianie energochłonnych opraw oświetleniowych na oprawy o lepszych parametrach jest podstawowym działaniem pozwalającym na zwiększenie efektywności energetycznej przedsiębiorstwa.
Wyposażenie instalacji oświetleniowej w prosty system sterowania, oparty o działanie czujek ruchu, pozwala dodatkowo zredukować zużycie energii elektrycznej w miejscach o okresowym zapotrzebowaniu na doświetlenie.
Uwzględnienie na etapie projektowania obiektów rozwiązań konstrukcyjnych, takich jak świetliki czy pasma świetlne, maksymalizuje wykorzystania światła naturalnego w budynkach.
5. Poprawa efektywności energetycznej poprzez wykorzystanie ciepła odpadowego
Optymalizacja gospodarki cieplnej przedsiębiorstwa polegała na instalacji odzysku ciepła. W inwestycji ciepło odpadowe możne być wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń przedsiębiorstwa (w dalszych etapach procesu), a także do wytwarzania energii elektrycznej na potrzeby przedsiębiorstwa.
Odzysk ciepła od sprężarek powietrza – wykorzystanie odzyskanego ciepła w kolejnych etapach procesu produkcyjnego przełożyło się na ograniczenie zużycia ciepła sieciowego.
Odzysk ciepła od produktu – wykorzystanie odzyskanego ciepła w kolejnych etapach procesu produkcyjnego przełożyło się na ograniczenia zużycia gazu ziemnego w kotłowni przedsiębiorstwa oraz energii elektrycznej zużywanej dotychczas przez instalację chłodniczą.
Dokonano zamiany nieefektywnego systemu grzewczego, charakteryzującego się generacją wysokich kosztów i emisji, na system złożony z nagrzewnic gazowych, które cechuje wysoka sprawność wytwarzania ciepła.
Wymiana energochłonnych autoklawów zasilanych parą wodną na wydajniejsze jednostki wpłynęła na redukcję zużycia węgla kamiennego w kotłowni przedsiębiorstwa.
6. Poprawa efektywności energetycznej przez zastąpienie kotła węglowego pompą ciepła
Optymalizacja gospodarki cieplnej przedsiębiorstwa wynikająca z zainstalowania gruntowej pompy ciepła wiąże się z redukcją zużycia węgla kamiennego i jednoczesnym wzrostem zapotrzebowania na energię elektryczną.
7. Poprawa efektywności energetycznej przez zainstalowanie układu wykorzystującego ciepło odpadowe pochodzące z instalacji chłodniczej
Zredukowanie zużycia węgla kamiennego w tradycyjnej kotłowni spowodowane wykorzystaniem ciepła odpadowego pochodzącego z instalacji chłodniczej. Modernizacja opiera się na działaniu pompy ciepła, dla której dolnym źródłem jest ciepło odpadowe.
8. Inwestycja w instalację fotowoltaiczną
Zainwestowanie w generator energii elektrycznej oparty na odnawialnych źródeł energii pozwala na ograniczenie zakupu medium energetycznego z sieci elektroenergetycznej. Najważniejszym aspektem jest odpowiednie usytuowanie oraz dobór mocy generatora fotowoltaicznego do zapotrzebowania przedsiębiorstwa.
Warto zapamiętać
Wyżej wymienione przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań, które, podjęte w ramach poszukiwania oszczędności, mogą przyczynić się do zwiększenia efektywności energetycznej przedsiębiorstw. Każdy zakład charakteryzuje się innymi parametrami.
Aby indywidualnie określić możliwości wdrożenia wskazanych rozwiązań oraz zidentyfikować inne działania warto przeprowadzić porządny audyt energetyczny przedsiębiorstwa.
Nasze usługi w ramach Białych certyfikatów
Zajmujemy się pozyskiwaniem Białych certyfikatów dla inwestycji mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej. Wskazujemy odpowiedni projekt, realizujemy audyt i przeprowadzamy niezbędne działania w Urzędzie Regulacji Energetyki.